Z biegiem lat skóra ulega nieuchronnym zmianom, a jednym z ważnych procesów wpływających na jej kondycję jest spadek produkcji kolagenu. Uważa się, że następuje on już po 25 roku życia. Ta naturalnie występująca w organizmie człowieka substancja, nazywana płynnym złotem, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu elastycznej, jędrnej cery oraz młodzieńczego wyglądu. Jaki wpływ na skórę ma kolagen? Co stosować, kiedy zauważymy spadek jego produkcji?
Działanie kolagenu na skórę
Naskórek zbudowany jest między innymi z włókien kolagenowych, które tworzą trójwymiarową sieć. To właśnie ona odpowiada za sprężystość, wytrzymałość skóry, a także utrzymywanie w niej cząsteczek wody. Ma zatem wpływ na poziom nawilżenia cery oraz zachowanie jej prawidłowej struktury. Poza tym kolagen wspiera produkcję składników tkanki łącznej, jak również pobudza fibroblasty do przyswajania cząstek macierzy pozakomórkowej wypełniających przestrzeń między komórkami skóry. Jest to niezwykle istotne w przebiegu naturalnych procesów regeneracji naskórka.
W wyniku malejącej ilości kolagenu w organizmie cera traci jędrność, a zmarszczki stają się na niej bardziej widoczne. Szczególnie wyraźne zmiany następują na twarzy, szyi czy dekolcie, gdzie naskórek jest cieńszy i bardziej podatny na występowanie niedoskonałości.
Doustna suplementacja kolagenu – czy przynosi efekty?
Aby zwalczyć negatywne skutki ubytku kolagenu, wiele osób decyduje się na suplementację tego cennego białka. Dawniej uważano, że doustne przyjmowanie tej substancji nie jest skuteczne, ponieważ jest ona całkowicie trawiona w żołądku. Dziś jednak badania wskazują, że związki kolagenu w suplementach za sprawą hydrolizy enzymatycznej rozkładane są w organizmie człowieka na peptydy. To cząsteczki o małej masie zostają wchłaniane do krwiobiegu, dzięki czemu mogą docierać do skóry i tworzyć w niej biomacierz kolagenową. Warto jednak wiedzieć, że wiele preparatów nie ma udowodnionej skuteczności, dlatego najlepiej sięgać po sprawdzone, polecane suplementy.
Efektywność kolagenu w kremach
Chcąc poprawić stan cery, sięgamy też po kremy z kolagenem, których producenci podkreślają działanie ochronne, wygładzające i właściwości niwelowania drobnych zmarszczek. Kosmetyki pielęgnacyjne mają jednak swoje zalety oraz wady. Ich stosowanie bowiem jest wyjątkowo łatwe, przy czym może przebiegać w domu. Kolagen zawarty w kremach nie dociera jednak do głębszych warstw skóry, dlatego nie można zagwarantować jego trwałych efektów. Po przerwaniu jego regularnego aplikowania należy spodziewać się powrotu cery do pierwotnej kondycji.
Zabiegi kosmetyczne stymulujące produkcję kolagenu
Najskuteczniejszym sposobem na walkę z postępującymi procesami starzenia skóry jest naturalne pobudzanie tkanek do wytwarzania kolagenu, co osiągamy dzięki licznym zabiegom. W klinikach urody, takich jak Włókiennicza Clinic w Łodzi, znaleźć można nieinwazyjne procedury z użyciem na przykład lasera frakcyjnego nieablacyjnego czy biostymulacyjnego, które powodują wzrost syntezy kolagenu, a także stymulują jego produkcję.
Po tego typu specjalistycznych zabiegach można spodziewać się widocznych, utrzymujących się przez wiele tygodni efektów w postaci gładkiej, nawilżonej cery, a także zwiększenia gęstości i liftingu skóry. Dzięki wzmożonej produkcji kolagenu wszelkie uszkodzenia naskórka goją się szybciej, a on sam jest bardziej odporny na czynniki środowiskowe, takie jak promieniowanie słoneczne.
Osoby pragnące zadbać o znakomity stan cery zachęcamy do kontaktu oraz odwiedzania naszej kliniki medycyny estetycznej w Łodzi!